25. VARSTVO MALIN - 26.03.2024 13:53 - Zaključeno


Nasadi malin so odvisno od sorte in vzgojne oblike na razvojni stopnji razgrnjenih 6 listov do vidnih prvih cvetnih brstov (BBCH 16 - 51).

Pepelaste plesni, ki prezimijo v obliki micelija in zimskih trosišč na rastlinskih ostankih malinjaka (ostanki listja in rozg) potrebujejo za sprožitev spomladanskih okužb le ustrezno zračno vlago. Temelj za varstvo pred pepelastimi plesnimi je upoštevanje osnovnih higienskih ukrepov, predvsem čiščenje odmrlih in okuženih rastlinskih ostankov ter prezračevanje nasadov pod folijo. V času rasti poganjkov, ko se temperature gibljejo med 15 in 25 °C, je primeren čas za preventivno uporabo sredstev na osnovi žvepla (imajo pa tudi stransko delovanje na pršice): BIOTIP SULFO 800 SC (3-5 l/ha) ali MICROTHIOL SC (4-5 l/ha), MICROTHIOL DISPERSS (7 kg/ha) MICROTHIOL SPECIAL (7 kg/ha) ali SULFAR (7 kg/ha) ali THIOVIT JET (4-7 kg/ha). Ko se bodo dnevne temperature dvignile nad 20 °C lahko uporabite tudi AQ-10 (do 70 g/ha). Na voljo je tudi sredstvo FYTOSAVE na osnovi oligosaharidov, ki deluje preventivno in spodbuja naravno odpornost rastlin, zato ga preventivno uporabimo za delno zmanjševanje okužb s pepelovkami v odmerku 2 l/ha. Za stimulacijo obrambnega mehanizma rastline sta potrebna sta vsaj dva do tri tretiranja v 7 dnevnih razmikih. V poštev prideta še VITISAN (5 kg/ha) ter KARBICURE (5 kg/ha; za maline gojene na prostem).

Sredstva DIFENZONE (0,4 l/ha, uporabimo do dvakrat do pojava socvetij), MAVITA 250 EC (0,4 l/ha, do dvakrat do pojava socvetij), SCORE 250 EC (0,4 l/ha, do dvakrat do pojava socvetij) uporabimo za preventivno varstvo pred sušico malin (Didymella spp.), delujejo pa tudi proti rji, listnemu ožigu in pepelovkam.

Pripravila: Ivica Imperl in Domen Bajec


Datum objave obvestila: 26.03.2024 13:53
Obvestilo prognostičnega centra: Jugovzhodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto
Objavil/a: BAJEC Domen
Pripravil: Domen Bajec
Seznam registriranih FFS