14. VARSTVO JABLAN IN HRUŠK - 13.03.2024 21:17 - Zaključeno


Nasadi jablan in hrušk dosegajo na zgodnjih legah fenološko stopnjo zeleni popek (55 – 56 po lestvici BBCH). Drugod jim razvoj sledi večinoma še na stopnji mišjega ušesca (53 – 54 po lestvici BBCH).

Pridelovalce obveščamo, da smo pri spremljanju razvoja zimskih spor jablanovega škrlupa med zadnjimi padavinami zabeležili prve izbruhe askospor, kateri pa so bili šibke jakosti. Za preventivno varstvo nasadov pred primarnimi okužbami svetujemo uporabo pripravkov na osnovi bakra: CUPRABLAU Z 35 WG (3 kg/ha), CUPRABLAU Z 35 WP (3 kg/ha), CUPRABLAU Z 50 WP (2 kg/ha), KOCIDE 2000 (2 kg/ha). Kjer so brsti že preveč razprti in bi lahko prišlo do ožigov, je primernejša uporaba enega od naslednjih fungicidov: POLYRAM DF (2 kg/ha; datum veljavnosti 28.05.2024), DELAN PRO (2,5 l/ha), ALCOBAN (0,75 kg/ha), SYLLIT 400 SC (1,9 l/ha), DELAN 700 WG (0,75 kg/ha; od rožnatih popkov dalje),… Tretiranje opravite še pred naslednjimi napovedanimi padavinami.

S hitrim brstenjem se izteka primeren čas za zatiranje zimskih jajčec rdeče sadne pršice in listnih uši ter kaparjev z oljnimi pripravki. V poštev pridejo: FRUTAPON (10 l/ha na meter višine krošnje, oz. največ 30 l/ha), BELO OLJE KARSIA (10 l/ha na meter višine krošnje, oz. največ 30 l/ha), OVITEX (20 l/ha), CELAFLOR NATUREN naravni insekticid za sadje, vrtnine in okrasne rastline – koncentrat (v 3 % konc.).

Kjer ste med zimsko rezjo zasledili povečano stopnjo napada ameriškega kaparja, je pred cvetenjem smiselno opraviti nanos pripravka HARPUN (0,5 l/ha). V nasadih hrušk pa v tem času njegova uporaba zmanjša številčnost populacij hruševih bolšic (1 l/ha).

Pozorni bodite na morebitne nalete hroščkov jablanovega cvetožera. V nasadih, ki so podvrženi njegovim napadom, priporočamo spremljanje pojava hroščkov in izvrtin v brstih. Najbolj so izpostavljeni nasadi v bližini gozda, visokodebelnih dreves jablan, oz. nasadi, kjer napade beležimo že več zaporednih let. Nalet hroščkov sledimo na več načinov. Najpreprostejši je obešanje belih lepljivih plošč, s katerimi zaznamo prve pojave. Hkrati podajamo opombo, da so bele lepljive plošče privlačne in usodne tudi za številne koristne organizme, zato jih je po zaključenem spremljanju (cvetožera in grizlice) nemudoma odstraniti iz nasada. Po ugotovljenem začetku leta hroščkov, številčnost najlažje beležimo z otresanjem vej in poganjkov. V delu dneva z nižjimi temperaturami (zjutraj) so žuželke še otrple in jih z otresanjem vej nad podloženo svetlo podlago (npr. lepenka, platnena podloga) hitro opazimo. Prag škodljivosti je 20 hroščkov na 100 stresenih vej. Ob tem na znamenja napada pregledujemo tudi brste z drobnimi izvrtinami. Ocenjuje se lahko še prag škodljivosti po deležu napadenih brstov, ko je pri slabem cvetnem nastavku je prag 15%, oz. pri zelo dobrem nastavku do 30% napadenih brstov. Škoda se stopnjuje v okoliščinah z ohladitvijo vremena, ko se upočasni razvoj dreves, kar vodi v daljšo izpostavljenost napadov. Za varstvo ukrepate z ASSET FIVE (0,96 l pri porabi vode največ 1500 l vode na ha; s sredstvom se lahko na istem zemljišču tretira največ dvakrat, v razmiku 7 dni; najkasneje do stadija mišjega ušesca; ima delovanje tudi na bolšice – Cacopsylla, prenašalke metljičavosti). Pripravek je nevaren za čebele! Njegov nanos opravite zvečer, v času, ko čebele ne letajo. Boljšo učinkovitost pa dosežete pri nižjem pH škropilne brozge (5 do 6).

Nadaljujte tudi z metodo odvračanja sesajočih žuželk (predvsem hruševih bolšic) z nanosom kaolinskih glin. Ob povečani porabi vode (700-1000 l/ha) lahko uporabite npr. CUTISAN MALUSAN ali SURROUND WP (odmerek 30 kg/ha), fino mleti kaolin brez primesi, sicer namenjen zmanjšanju mrežavosti plodov jablan in hrušk. Nanos je smiselno do konca brstenja večkrat ponoviti. Število ponovitev je odvisno od trajanja odlaganja jajčec hruševih bolšic in intenzivnosti izpiranja ob padavinah. Pristop je možno uporabiti v integrirani in ekološki pridelavi sadja.

V nasadih jablan bodite pozorni na nalet vrtnih zavrtačev, hroščkov iz skupine podlubnikov, kateri so aktivni z vsakim toplejšim dnem. Hroščki z zavrtavanjem v deblo in poganjke izčrpajo sadike in starejša obolela drevesa, ki zato kmalu propadejo. Njihovo številčnost lahko zmanjšujete s pomočjo alkoholnih pasti (rdeče barvne plošče REBELL ROSSO ali jih sestavite sami iz rumenih lepljivih plošč, pod katere namestite 0,5 l plastenko z 2 dcl alkohola).

Pri tem pozorno preberite navodila in upoštevajte vse ukrepe za varovanje okolja.


Datum objave obvestila: 13.03.2024 21:17
Obvestilo prognostičnega centra: Jugovzhodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto
Objavil/a: BAJEC Domen
Pripravil: Domen Bajec
Seznam registriranih FFS