73. Varstvo vinske trte - 03.07.2023 09:03 - Zaključeno


Vinska trta hitro napreduje v razvoju. Grozdne jagode pri nekaterih sortah že dosegajo velikost graha (BBCH 75). Prirast mladic je hiter in intenziven, zato je treba skrbeti, da je novo prirasla zelena masa stalno zavarovana pred okužbami s povzročitelji glivičnih bolezni. Osnovni preventivni ukrep je dosledno opravljanje ampelotenihničnih opravil in delno odstranjevanje listov v območju rasti grozdov, kar omogoča dobro prezračenost listne stene ter dostop škropilne brozge do ciljne površine. Vremenske razmere za razvoj peronospore in oidija bodo ob nestanovitnem vremenu s pogostimi plohami in nevihtami še naprej ugodne. Pri naslednjem škropljenju za varstvo pred peronosporo lahko uporabite kombinirane kontaktne in sistemične oz. polsitemične pripravke kot so Allum, Ampexio, Cymbal, Folpan Gold, Forum star, Magma triple WG, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orondis ultra, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo, Zorvec Vinabel ali Zorvec Zelavin. Škropljenja z njimi izvajajte v približno 10 dnevnih intervalih, glede na intenzivnost prirasta in količino padavin. V vinogradih, kjer z boleznijo v letošnji sezoni niste imeli težav in je nevarnost za okužbe manjša (območja z manj padavinami), lahko uporabite pripravke na osnovi ciazofamida (Daimyo F, Mildicut, Videryo F, Vincya F) ali pripravek Enervin in Delan Pro. Na voljo so tudi pripravki na osnovi folpeta (Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Solofol) ali pripravka Cabrio top in Universalis, ki delujeta tudi proti oidiju. Uporabite lahko tudi pripravke na osnovi kalijevaga fosfonata (Foshield, Soriale LX, LBG -01F34), ki jih kombinirajte s kontaktnimi fungicidi na osnovi folpeta. Škropljenja s kontaktnimi pripravki opravite enkrat tedensko oz. v krajih časovnih razmikih, v primeru da pade več kot 20-25 mm padavin.

Za zatiranje oidija svetujemo uporabo sistemičnih oz. polsistemičnih pripravkov kot so Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando. Škropilni brozgi dodajte tudi žveplo v zmanjšanem odmerku.

V ekološki pridelavi za varstvo pred peronospo uporabite enega izmed pripravkov na osnovi bakra kot so: Badge WG, Cupoxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG. Za zatiranje oidija uporabite sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure oz. Vitisan (kalijev hidrogen karbonat). Za delno zmanjševanje okužb s peronosporo in oidijem je na voljo tudi pripravek Fytosave.

V primeru poškodb vinogradov zaradi toče je priporočljiva prednostna uporaba kombiniranih pripravkov, ki vsebujejo a.s. folpet (npr. Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan gold, Mikal flash ipd.) ali kontaktnih pripravkov na osnovi folpeta: Follow 80 WG, Folpan 80 WDG in Solofol.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!


Datum objave obvestila: 03.07.2023 09:03
Obvestilo prognostičnega centra: Osrednja Slovenija/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: ŽIGON Primož
Pripravil: Primož Žigon
Seznam registriranih FFS