65. Zatiranje ameriškega škržatka - prenašalca zlate trsne rumenice - 26.06.2023 09:58 - Zaključeno


Zlata trsna rumenica je neozdravljiva bolezen trte, ki jo povzroča karantenska fitoplazma Grapevine flavescence dorée (FD). Bolezen se v vinogradih zelo hitro širi s pomočjo prenašalca ameriškega škržatka. Za preprečevanje širjenja te nevarne bolezni je ključnega pomena odstranjevanje okuženih trt in pravočasno zatiranje njenega prenašalca. Več informacij o Zlati trsni rumenici in ukrepih za obvladovanje širjenja najdete na spletni strani Uprave za varno hrano veterinarstvo in varstvo rastlin RS (UVHVVR): https://www.gov.si/teme/zlata-trsna-rumenica/.

Zatiranje ameriškega škržatka je obvezno:

v vinogradih za pridelavo grozdja na celotnem razmejenem območju zlate trsne rumenice, ki zajema vse tri vinorodne dežele

v matičnih vinogradih, trsnicah in matičnjakih povsod po Sloveniji

Za učinkovito zatiranje ameriškega škržatka je pomembno, da z zatiranjem pričnemo pravočasno, preden se v vinogradih pojavijo odrasli škržatki in ko je trta povsem odcvetela. Glede na podatke o spremljanju razvoja ameriškega škržatka in fenološkega razvoja vinske trte bo potrebno opraviti prvo zatiranje z insekticidi.

Natančnejše časovne roke tretiranj za posamezna območja v Sloveniji na podlagi spremljanja razvoja trte in ameriškega škržatka napove Javna služba zdravstvenega varstva rastlin. Napovedi so objavljene v prognostičnih obvestilih, ki so dostopna na spletni strani Agrometeorološkega portala RS: http://agromet.mkgp.gov.si/pp/ .

  1. ZATIRANJE AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA V VINOGRADIH ZA PRIDELAVO GROZDJA, BRAJDAH IN OHIŠNICAH V RAZMEJENEM OBMOČJU ZA ZADRŽEVANJE

Razmejeno območje je sestavljeno iz okuženega območja in varovalnega pasu. Okuženo območje razmejenega območja je območje, v katerem se izvajajo ukrepi obvladovanja (zadrževanja) zlate trsne rumenice. Varovalni pas razmejenega območja je območje, v katerem se izvajajo ukrepi izkoreninjenja. Žarišče okužbe je okuženo območje v varovalnem pasu razmejenega območja za zadrževanje, v katerem se izvajajo ukrepi izkoreninjenja. V vinogradih za pridelavo grozdja ter v brajdah in ohišnicah je obvezno zatiranje ameriškega škržatka v celotnem razmejenem območju: v okuženem območju, varovalnem pasu in v žariščih okužbe.

Število obveznih tretiranj v vinogradih za pridelavo grozdja v razmejenih območjih je pri integriranem varstvu določeno po občinah. Vinogradnik lahko zmanjša opredeljeno število obveznih tretiranj, če sam spremlja ulov odraslih škržatkov z rumenimi lepljivimi ploščami in se po opravljenem tretiranju ulovlijo manj kot 4 škržatki na eno ploščo na teden. V takem primeru mora imetnik spremljati ulov ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami in redno zapisovati število ulovljenih škržatkov, kot je navedeno v navodilih v prilogi 1 Načrta ukrepov za zlato trsno rumenico.

Preglednica: Insekticidi za zatiranje ameriškega škržatka in povzetki omejitev uporabe na dan 23. 6. 2023

Pripravek

Aktivna snov

Odmerek/ha

Število dovoljenih tretiranj na

rastno dobo

Mospilan 20 SG1

acetamiprid

0,375 kg/ha

eno

Sivanto prime

flupiradifuron

0,5 l/ha

eno

Movento SC 100

spirotetramat

0,7 l/ha

dve

Decis 2,5 EC

deltametrin

0,5 l/ha

eno2

dve3

Mavrik 240 EW

tau-fluvalilnat

0,2 /ha

dve

Flora verde 4

piretrin

1,6 l/ha

tri

Biotip floral 4

piretrin

1,6 l/ha

tri

1 sredstvo ima v letu 2023 dovoljenje za nujne primere za zatiranje ameriškega škržatka v vinogradih za pridelavo vinskega in namiznega grozdja, v matičnih vinogradih, trsnicah in matičnjakih

2 število dovoljenih tretiranj v vinogradih za pridelavo grozdja in matičnih vinogradih

3 število dovoljenih tretiranj v matičnjakih in trsnicah

4 sredstvo je dovoljeno za uporabo v ekološki pridelavi

Pri prvem tretiranju uporabimo pripravek Mospilan 20 SG ali Sivanto prime ali Movento SC 100. Ti pripravki imajo sistemičen – rezidualni način delovanja in učinkovito zatirajo ameriškega škržatka za obdobje cca. 3 tednov. Ostala sredstva s kontaktnim načinom delovanja iz preglednice 1 so učinkovita krajše obdobje (v povprečju le en teden). Za prvo tretiranje je zaradi antirezistentne strategije priporočljivo uporabiti pripravek Mospilan 20 SG ali Sivanto prime.

Drugo tretiranje: če je bil pri prvem tretiranju uporabljen Mospilan 20 SG ali Sivanto prime, za drugo tretiranje priporočamo uporabo pripravka Movento SC 100 ali Decis 2,5 ali Decis 100 EC ali Mavrik 240 EW. Aktivno snov deltametrin (Decis 2,5 EC ali Decis 100 EC) lahko uporabimo samo enkrat v rastni sezoni. Pripravek Mavrik 240 EW lahko uporabimo 2 krat v rastni sezoni.

Pri tretjem tretiranju imajo prednost kontaktni pripravki: Biotip floral, Flora verde ali Decis 100 EC ali Mavrik 240 EW. Aktivno snov deltametrin lahko uporabimo samo 1 x v rastni sezoni.

Uporabimo lahko tudi pripravek Sivanto prime. Pri tem je treba upoštevati, da se lahko Sivanto prime uporabi samo 1 x v sezoni. Če so vremenske razmere ustrezne – če je zračna vlaga visoka, npr. takoj po dežju, lahko uporabimo tudi pripravek Movento SC 100. Movento SC 100 lahko uporabimo 2 x v rastni sezoni.

V ekološki pridelavi sta dovoljena pripravka na podlagi a.s. piretrin, s katerima je treba opraviti 3 tretiranja. Ta sredstva, ki so dovoljena v ekološki pridelavi, imajo krajše delovanje, zato so presledki med tretiranji krajši. Drugo tretiranje opravimo 7 dni po prvem tretiranju. Tretje tretiranje se opravi 7 dni po drugem tretiranju.

Za preverjanje učinkovitosti tretiranja in poznavanja stanja v vinogradih za pridelavo grozdja je priporočljivo, da vinogradniki sami spremljajo ulov ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami. Ulov odraslih ameriških škržatkov spremljamo z rumenimi lepljivimi ploščami od meseca julija dalje na način, da:
· izobesimo najmanj od 3 do 5 plošč na ha, v primeru večje površine vinograda število plošč ustrezno povečamo,
· plošče postavimo v začetku julija in jih menjavamo na dva do 3 tedne,
· plošče pregledujemo vsakih 7 do 10 dni vse do sredine septembra, ko so škržatki še prisotni v vinogradih,
· ulove redno beležimo.

  1. ZATIRANJE AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA V MATIČNIH VINOGRADIH, MATIČNJAKIH IN TRSNICAH

V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah je obvezno zatiranje ameriškega škržatka povsod po Sloveniji, to je v razmejenih območjih in izven njih. Obvezno je treba opraviti najmanj tri tretiranja proti ameriškemu škržatku, obenem pa morajo imetniki spremljati ulov ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami. Če je na rumeno lepljivo ploščo po tretjem tretiranju ulovljen vsaj še en škržatek, je treba tretiranje ponoviti.

Pomembno:

  • Pri prvem in drugem tretiranju dajemo prednost pripravkoma Mospilan 20 SG ali Sivanto prime, ki sta sistemična insekticida z rezidualnim delovanjem. Pri tem je treba upoštevati, da se lahko pripravka uporabita le enkrat v isti rastni sezoni. Zatiranje lahko opravimo tudi s pripravkom Movento SC 100, s katerim obenem zatiramo tudi trtno uš.

  • V matičnih vinogradih je treba paziti na karenčno dobo.

  1. ZATIRANJE AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA V VINOGRADIH IZVEN RAZMEJENIH OBMOČIJ ZLATE TRSNE RUMENICE

Izven razmejenih območij zlate trsne rumenice zatiranje ameriškega škržatka v vinogradih za pridelavo grozdja ni obvezno, je pa priporočljivo opraviti vsaj eno tretiranje, če je ameriški škržatek v njih navzoč, oziroma, če je populacija velika. V vinogradih je priporočljivo spremljati ulov ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami.

Fitofarmacevtska sredstva je potrebno uporabljati v skladu z navodili za uporabo in navedbami na etiketi. Vsa sredstva, ki so dovoljena za zatiranje ameriškega škržatka, so nevarna za čebele. Zato je pomembno, da se prvo zatiranje opravi takrat, ko je trta že povsem zaključila cvetenje. Pred uporabo insekticida je treba pokositi cvetočo podrast v vinogradu oziroma na drug način preprečiti, da bi jo FFS doseglo. Pri uporabi je treba upoštevati Pravilnik o pravilni uporabi fitofarmacevtskih sredstev.


Datum objave obvestila: 26.06.2023 09:58
Obvestilo prognostičnega centra: Napovedi za vso Slovenijo/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: ŽIGON Primož
Pripravil: Primož Žigon
Seznam registriranih FFS