66. VARSTVO VINSKE TRTE - 19.06.2023 11:59 - Zaključeno


Na toplejših legah je cvetenje že povsem zaključeno, zaradi suhega in toplega vremena pa lahko pričakujemo, da bo trta hitro odcvetela tudi drugod. Trenutne vremenske razmere so manj ugodne za razvoj peronospore, vendar se bo nevarnost za okužbe ob koncu tedna, ko so napovedane nove padavine, spet povečala, zato je potrebno nadaljevati s preventivnim varstvom. Več okužb lahko pričakujemo predvsem v vinogradih, kjer se je bolezen v letošnjem letu že pojavila. Tam priporočamo uporabo kombiniranih kontaktnih in sistemičnih oz. polsitemičnih pripravkov kot so Allum, Ampexio, Cymbal, Folpan Gold, Forum star, Magma triple WG, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orondis ultra, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo, Zorvec Vinabel ali Zorvec Zelavin. Drugod lahko za naslednje škropljenje uporabite katerega od kontaktnih pripravkov kot so Daimyo F, Enervin, Videryo F, Vincya F, Delan Pro, Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Solofol, Polyram DF, Cabrio top ali Universalis (slednja delujeta tudi proti oidiju). Za varstvo trt v ekološki pridelavi uporabite pripravke na osnovi bakra. Pri uporabi kontaktnih pripravkov bodite še posebej pozorni na količino padavin, saj se predvideva, da je pri količini več kot 20 mm dežja fungicidna obloga sprana in je treba nanos ponoviti. V vsakem primeru je zaradi intenzivnega prirasta mladic in razvoja grozdičev škropljenja s kontaktnimi pripravki priporočljivo izvajati v tedenskih časovnih intervalih.

Po cvetenju so razvijajoče se jagode zelo dovzetne za okužbe z oidijem. Za razvoj povzročitelja ni potrebna prisotnost proste vode (vodni film na površini listov in grozdičev) in za širjenje okužb zadostuje že višja relativna zračna vlaga ter temperature okrog 25-30 °C. Okužbam so tako bolj izpostavljene trte na senčnih, neprevetrenih legah ter občutljive sorte kot so npr. Chardonay, Malvazija, Modra frankinja... Za preprečevanje okužb svetujemo uporabo sistemičnih oz. polsistemičnih pripravkov kot so Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando, ki jim dodajte tudi žveplov pripravek v zmanjšanem odmerku. V ekološki pridelavi lahko namesto žvepla uporabite sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure oz. Vitisan (kalijev hidrogen karbonat).

V primeru poškodb vinogradov zaradi toče je priporočljiva prednostna uporaba kombiniranih pripravkov, ki vsebujejo a.s. folpet (npr. Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan gold, Mikal flash ipd.) ali kontaktnih pripravkov na osnovi folpeta: Follow 80 WG, Folpan 80 WDG in Solofol.

Ob visokih dnevnih temperaturah zraka (nad 25 ⁰C), svetujemo, da opravite škropljenje v jutranjem ali večernem času, ko je nanos škropilne brozge boljši in manjša možnost pojava fitotoksičnosti. Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!


Datum objave obvestila: 19.06.2023 11:59
Obvestilo prognostičnega centra: Osrednja Slovenija/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: ŽIGON Primož
Pripravil: Primož Žigon
Seznam registriranih FFS