57. Varstvo hmelja - 15.06.2023 15:16 - Zaključeno


VREMENSKE RAZMERE TER RAST IN RAZVOJ HMELJA (M. Rak Cizej, F. Poličnik)

Tudi v obdobju zadnjih 10 dni smo bili priča pogostim padavinam, ki so bile mestoma zelo intenzivne. Na večini hmeljarskih lokaciahj, kjer spremljamo meteorološke podatke, je od 5. junija do vključno 15. junija padla različna količina padavin in sicer v Latkovi vasi (73,4 mm), Ojstriški vasi (48,8 mm), Škofji vasi (72,8 mm), Žalcu (45 mm), Radljah ob Dravi (54,4 mm) in Moškanjcih (21,6 mm).

Posledično glede na zadostno vlago in zmernih temperatur, je hmelj v zadnjem tednu med 5. in 12. junijem intenzivno priraščal in sicer pri sorti Aurora v povprečju za 14 cm/dan, pri Celei in STY Goldu pa med 6 in 9 cm/dan. Na opazovanih lokacijah na širšem območju Savinjske doline so višine hmelja pri Aurori med 450 in 500 cm, STY Gold dosega višino preko 520 cm, Celeia je v povprečju visoka 420 cm. Tudi na lokaciji Radlje ob Dravi je v zadnjem tednu hmelj intenzivno priraščal in sicer v povprečju med 11 in 16 cm/dan odvisno od sorte. Višine hmelja v Radljah ob Dravi so v primerjavi z višinami v Savinjski dolini nižje za približno 80-150 cm.

Slika 1: Povprečne višine posameznih sort hmelja na območju Savinjske doline na dan 12. 6. 2023 in povprečni dnevni prirasti hmelja od 5. do 12. 6. 2023

HMELJEVA PERONOSPORA (M. Rak Cizej, F. Poličnik, S. Radišek)

V letošnjem letu spremljamo spore hmeljeve peronospore na 5 standardnih lokacijah (IHPS Žalec, Tabor, Breg pri Polzeli, Vojnik in Radlje ob Dravi). V zadnjem tednu so na vseh spremljanjih lokacijah spore hmeljeve peronospore močno padle in so pod pragom gospodarske škode, ki je v tem času 40 spor v 4 zaporednih dneh. To stanje je posledica uporabe sistemičnih fungicidov. Velja pa opozoriti, da so v nekaterih hmeljiščih, posebno na občutljivih sortah, še vedno prisotni kuštravi poganjki. Če so kuštravci prisotni na več kot 3 % rastlin, ter da so na listih opazne pege z izrazito plesnivo prevleko na spodnji strani, vam svetujemo uporabo fungicida Aliette flash v 0,25 % konc. in sicer skupaj s kontaktnim fungicidom Folpan 80 WDG (1,87 kg/ha). Glede na različne višine hmelja v tem času uporabite Aliette flash med 2,5-3,0 kg/ha.

Na splošno pa so ugodni pogoji za okužbo s hmeljevo peronosporo še posebej ob pogostih padavinah in če so prisotne spore, lahko zlahka pride do sekundarne okužbe s hmeljevo peronosporo. Zato vam svetujemo preventivno uporabo kontaktnega fungicida Folpan 80 WDG ali Revus (0,75 l/ha).

 

[image]

[image]

[image]

[image]

[image]

 

Slika 2: Ulovi spor hmeljeve peronospore v štirih zaporednih dneh na različnih lokacijah spremljanja v letu 2023

HMELJEVA LISTNA UŠ (M. Rak Cizej, F. Poličnik)

Prelet krilatih uši na hmelj, ki se je letos pričel 18. maja, še vedno traja, vendar je zelo malo številčen. Trenutno na rastlino preleti manj kot 1 krilata uš na dan. Predvidevamo, da bo prelet uši trajal še približno 10 – 14 dni. Ker v naslednjih dneh pričakujemo višje temperature, ki ugodno vplivajo na razvoj hmeljeve listne uši, bodite pozorni na njihovo prisotnost na robovih hmeljišč še posebno ob vodah, kjer je veliko grmičevja. V hmeljiščih sicer najdemo posamične uši, vendar še vedno pod pragom gospodarske škode. Glede na to, da prelet uši še ni končan, da so uši pod pragom gospodarske škode, ter da hmelj še intenzivno prirašča, vam v tem trenutku odsvetujemo uporabo sistemičnega insekticida. Njegovo uporabo predvidevamo proti koncu meseca junija. O podrobnosti vas bomo obvestili v naslednjih HI.

[image]

Slika 3: Prelet krilatih uši na hmelj v letu 2023 (rdeča črta) v primerjavi z letom 2022 (modra črta), letom 2021 (zelena črta) ter letom 2020 (rumena prekinjena črta)

KORUZNA VEŠČA 1. GENERACIJE (M. Rak Cizej, F. Poličnik)

Let metuljev koruzne vešče 1. generacije je na obeh spremljanjih lokacijah, kjer jo spremljamo s svetlobno vabo, konstanten. Na Rojah pri Žalcu, kjer je populacija večja, ulovimo med 3 in 8 metuljev/noč. V zadnjih dneh kljub intenzivnim pregledom hmeljišč na območju Roj pri Žalcu, še nismo našli gosenic koruzne vešče. Našli pa smo odložena jajčeca. Glede na model bi v naravi že lahko bile prisotne prve gosenice. Zato vas pozivamo, da na območjih, kjer imate težave s koruzno veščo, predvsem v okolici Žalca, da ste v teh dneh pri pregledih hmeljišč pozorni tudi na gosenice koruzne vešče. Ob njihovem pojavu vam svetujemo uporabo enega izmed pripravkov na osnovi a.s. Bt (Agree WG ali Lepinox plus).

Po novem lahko spremljate ulove koruzne vešče na Agrometeorološkem portalu RS in sicer za lokacijo Žalec ter Roje pri Žalcu.

[image]

Slika 4: Let metuljev koruzne vešče 1. generacije na svetlobni vabi v Žalcu (zeleni stolpci) in Rojah pri Žalcu (rdeči stolpci) v letu 2023 v primerjavi z letom na Rojah pri Žalcu v letu 2022 (sivi stolpci)


Datum objave obvestila: 15.06.2023 15:16
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Rak Cizej Magda
Pripravila: Magda Rak Cizej
Seznam registriranih FFS