42. VARSTVO VINSKE TRTE - 15.05.2023 15:51 - Zaključeno


Vremenske razmere za razvoj peronospore na vinski trti so zelo ugodne. V vinogradih lahko zaradi pogostih padavin v nadaljevanju sezone pričakujemo več težav z obvladovanjem te bolezni, zato je potrebno ukrepati preventivno in preprečiti primarne okužbe. Vinska trta kljub relativno hladnemu vremenu hitro prirašča, pogoste in obilne padavine pa hitro spirajo fungicidno oblogo na listih. Na novo prirasle zelene dele je potrebno ustrezno zavarovati in škropljenje s kontaktnimi pripravki ponoviti najkasneje po 7 dneh ali škropljenje opraviti prej, v primeru, da pade skupno več kot 20-25 mm.

Za naslednje škropljenje lahko ponovno uporabite pripravke z dotikalnim delovanjem kot so Delan pro, Folpan 80 WDG, Follow 80 WG ali Polyram DF. V aktualnih razmerah je še posebej priporočljiva izbira kontaktnih pripravkov z aktivno snovjo ciazofamid, ki se delno veže v povrhnjico listov in so zato manj podvrženi spiranju: Daimyo F, Videryo F ali Vincya F. Uporabite lahko tudi pripravka Foshield in Fytosave. Na toplejših lokacijah, kjer vinska trta hitreje prirašča in pri sortah, ki že prehajajo v razvojno fazo razvoja socvetij (BBCH 55) svetujemo, da glede na trenutno veliko nevarnost za okužbe pričnete z uporabo fungicidom s kombiniranim kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim načinom delovanja, ki nudijo dolgotrajnejše varstvo pred okužbami. Na voljo so pripravki: Ampexio, Cymbal, Enervin, Folpan Gold, Forum star, Magma triple, Mikal flash, Mikal premium F, Mildicut, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo ali Zorvec Vinabel. Izbiro enega izmed naštetih fungicidov, ki imajo kurativno delovanje, priporočamo tudi v vinogradih, kjer škropljenja do sedaj še niste opravili in so bili pogoji za okužbe v preteklem tednu že izpolnjeni (dosežna temperaturna vsota > 170 ˚C in mladice dolžine več kot 10 cm).

Trenutne razmere so manj ugodne za razvoj oidija. Za varstvo zadostuje uporaba žveplovih pripravkov kot so: Azumo, Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Cosavet DF, Cosinus, Kumulus DF, Microthiol special, Microthiol Disperss, Močljivo žveplo Karsia DF, Pepelin, Pol-Sulphur 80 WG/WP oz. 800 SC, Sulfar, Thiovit jet, Vindex 80 WG in Vertipin. Uporabite lahko tudi pripravek Universalis, ki deluje tudi proti peronospori. V vinogradih kjer je bil oidij v lanskem letu močneje prisoten pa lahko namesto naštetih fungicidov uporabite pripravek Karathane Gold 350 SC ali Kusabi 300 SC.

V vinogradih z ekološko pridelavo proti peronospori uporabite pripravke na osnovi bakra kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WG oz. Z 35 WP, Cuproxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG. Za varstvo pred oidijem škropilni brozgi dodajte žveplov pripravek. Proti oidiju lahko uporabite tudi sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure (kalijev hidrogen karbonat).

Pred škropljenjem preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!


Datum objave obvestila: 15.05.2023 15:51
Obvestilo prognostičnega centra: Napovedi za vso Slovenijo/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: ŽIGON Primož
Pripravil: Primož Žigon
Seznam registriranih FFS