12. VARSTVO JABLAN IN HRUŠK - 20.03.2023 11:44 - Zaključeno


Čas uporabe oljnih pripravkov

Toplo vreme je pospešilo fenološki razvoj jablan in hrušk. Na območju Celjske regije jablane zaključujejo fenološko fazo brstenja B (BBCH 52) in prihajajo v fazo odpiranja brsta oz. zelenega vršička C (BBCH 53). Na izpostavljenih legah sorte, ki so hitrejše v razvoju (Carjevič, Gala, Summared), prehajajo v fazo mišjega ušesca C3 (BBCH 54), medtem ko v razvoju najbolj zaostaja sorta Fuji, ki je še v fazi brstenja.

Hruške so v fazi zelenega vršička C (BBCH 53) do mišjega ušesca C3 (BBCH 54), zgodnje sorte (Junijska lepotica) pa prehajajo v fazo zelenega popka (BBCH 55 – 56).

Glede na vremensko napoved zelo toplega vremena v prihodnjih dneh, pričakujemo hitro napredovanje fenološkega razvoja ter izpolnjene pogoje za škropljenje z oljnimi pripravki. Optimalni čas za uporabo le teh je v fenološki fazi mišjega ušesca C3 (BBCH 54) do zelenega popka D (BBCH 55-56).

Za učinkovito delovanje oljnih pripravkov je priporočljivo škropiti v toplem, mirnem, po možnosti oblačnem vremenu, pri visoki relativni zračni vlagi in v dnevu, ko temperature v naslednji noči ne padejo pod 0 °C.

Škropljenje z oljnimi pripravki je priporočeno opraviti v tistih nasadih jablan tudi ekoloških, kjer je bil pri zimskem pregledu lesa presežen praga škodljivosti na prisotnost zimskih jajčec rdeče sadne pršice (več kot 400 na 1 dolžinski meter) in povečana prisotnost ličink ameriškega kaparja ter zimskih jajčec listnih uši.

Uporabite lahko parafinsko olje: Frutapon (v odmerku 10 L/ha na meter višine krošnje, najvišji dovoljeni odmerek je 30 L/ha) ali Ovitex (v odmerku 20 L/ha). Škropljenje opravite z veliko porabo vode (800 do 1000 litrov na hektar), da popolnoma omočite površino dreves.

V tujih priporočilih svetujejo pri uporabi olj zaradi doseganja večje pokrovnosti škropljenje dvakrat po isti vrsti nasada – v obeh smereh, pri porabi vode 400–500 L na hektar in pri polovičnem odmerku pripravka.

Prav tako lahko uporabite tudi pripravek na osnovi olja ogrščice Celaflor Naturen naravni insekticid za sadje, vrtnine in okrasne rastline–koncentrat (3 % konc.).

Škrlup

Vremenske razmere trenutno ne ustvarjajo pogojev za okužbe s škrlupom. Toplo vreme pa ugodno vpliva na nadaljevanje dozorevanja askospor in v primeru obilnejših padavin (nad 10 L/m2 ) ter dolgotrajnejši omočenosti listne mase, od fenološke faze odpiranja brsta C (BBCH 53) naprej, tudi izpolnjene pogoje za prve primarne okužbe.

Zato spremljajte vremensko napoved in v primeru napovedi obilnejših padavin pred tem opravite škropljenje jablan in hrušk proti škrlupu s pripravki na osnovi bakra kot so: Cuprablau Z 35 WG (3 kg/ha), Cuprablau Z 35 WP (3 kg/ha), Cuprablau Z 50 WP (2 kg/ha)- ni v prodaji ali Kocide 2000 (2 kg/ha). Navedenimi pripravki so registrirani tudi v ekološki pridelavi.

Pripravki na osnovi barka delujejo tudi na bakterijo Erwinia amylovora, povzročiteljico hruševega ožiga. Zato je priporočljivo, da v nasadih jablan in hrušk, kjer ja bil v preteklosti prisoten hrušev ožig, opravite preventivno škropljenje z bakrovimi pripravki. Poleg naštetih pripravkov lahko uporabite tudi pripravek Badge WG (2,9 kg/ha) ali Nordox 75 WG (1,6 kg/ha).


Datum objave obvestila: 20.03.2023 11:44
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS