4. Obvestilo o pojavu česnove muhe (Suillia lurida meig) - 23.02.2022 14:00 - Zaključeno


Vremenske razmere v drugi polovici februarja z visokimi temperaturami zraka so omogočile hiter razvoj česna. Tako je v nekaterih nasadih (ali na vrtovih) česen že dosegel fenološko fazo treh listov (BBCH 103).

 

Dnevne temperature nad 12°C omogočajo aktivnost česnove muhe. Pri pregledu posevkov česna in pora v SV Sloveniji so bila odkrita prva odložena jajčeca česnove muhe, ki so bila odložena na rastlini. Lahko pa so odložena tudi ob rastlini. Ker prag škodljivosti v Sloveniji ni poznan, v tujini (npr. Avstriji) navajajo 10 % odloženih jajčec kot prag škodljivosti, priporočamo pridelovalcem, da posevke pregledajo.

 

Za zatiranje česnove muhe v Sloveniji ni registriranega pripravka.

 

V nasadih česna so bile ugotovljene tudi prve poškodbe od resarjev. Za zmanjšanje številčnosti populacije resarjev je na česnu registriran pripravek Benevia 0,75 L/ha ob priporočeni porabi vode 200 do 800 L/ha in Karate zeon 5 CS v odmerku 0,15 L/ha.

 

Na manjših površinah česna, navadne čebule in pora priporočamo, da posevke čim prej pokrijete s kopreno (npr. vrteks ali podobni) in s tem preprečite prilet škodljivca. Po podatkih iz tujine naj bi bili posevki pokriti vsaj mesec dni.

 

PRED UPORABO POSAMEZNIH PRIPRAVKOV JE POTREBNO PREBRATI IN UPOŠTEVATI NAVODILA ZA UPORABO!

 

Javna služba za varstvo rastlin


Datum objave obvestila: 23.02.2022 14:00
Obvestilo prognostičnega centra: Severovzhodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Maribor
Objavil/a: MEŠL Miro
Pripravil: Miro Mešl
Seznam registriranih FFS