24. VARSTVO VINSKE TRTE - 05.05.2021 08:10 - Zaključeno


FENOLOŠKI RAZVOJ VINSKE TRTE

Na območju vinorodnega pod okoliša Šmarje – Virštanj, Slovenskih Konjic in Spodnje Savinjske doline je vinska trta v povprečju na opazovane lokacije in sorte v fenološki fazi odpiranja brsta, ko so jasno vidne konice zelenih poganjkov BBCH 08 in na izpostavljenih legah prehaja v fazo prvega razprtega lista BBCH 11. Sorte, ki so hitrejše v razvoju (Chardonnay, Ranina) so v fazi prvega do drugega razprtega lista BBCH 11 - 12. V razvoju zaostajajo pozne sorte (Laški rizling, Šipon), ki so še v fenološki fazi stadija volne do začetka odpiranja brsta BBCH 05-08.

ČRNA PEGAVOST VINSKE TRTE

Pogoj za razvoj črne pegavosti je vlažno, deževno vreme v času začetka rasti mladic. V takšnih razmerah lahko močnejši pojav bolezni pričakujemo predvsem na občutljivih sortah kot so: Šipon, Rizvanec, Kerner ali Laški rizling. Za okužbe so najbolj občutljive 3 do 10 cm dolge mladice.

Vremenska napoved napoveduje ugodne vremenske razmere za razvoj te bolezni. Zato je v vinogradih, ki so bili v preteklem letu močneje okuženi potrebno pred padavinami opraviti škropljenje. V tem času oz. v fenološki fazi BBCH 08 – 11, ko so mladice dolge 1 do 2 cm opravite prvo škropljenje, drugo pa v primeru nadaljevanja nestanovitnega in deževnega vremena, čez 7 do 10 dni. Škropljenje proti črni pegavosti opravite z enim od kontaktnih fungicidov kot so: Folpan 80 WDG (1,9 kg/ha), Follow WG (1,9 kg/ha) ali Polyram DF (3 kg/ha).

Za prvo škropljenje lahko uporabite tudi enega od bakrovih pripravkov kot so: Cuprablau Z 35 WG (3 kg/ha), Cuprablau Z 35 WP (3 kg/ha) ali Cuprablau Z ultra WP (1,8 kg/ha).

V vinogradih, ki so bili v preteklem letu močno okuženi z oidijem, namesto naštetih pripravkov v fenološki fazi od tretjega do šestega lista, uporabite v primeru sočasnega zatiranja črne pegavosti pripravek Universalis (2 L/ha).

TRSNA KODRAVOST ALI AKARINOZA IN ERINOZA

V fenološki fazi D do E (BBCH 11-13) oziroma, ko so mladice dolge 2 do 5 cm uporabita za zatiranje akarinoze in erinoze pripravek Vertimec pro (1L/ha).

Opozorilo: Sredstvo Vertimec pro je nevarno za čebele. Pred škropljenjem pozorno preberite priložena navodila za uporabo! V primeru uporabe sredstev, ki so nevarna za čebele je pred škropljenjem potrebno po mulčiti oziroma pokositi podrast in škropljenje opraviti ponoči, ko so čebele v panjih. Upoštevati je potrebno tudi predpise s področja varstva voda.


Datum objave obvestila: 05.05.2021 08:10
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS