108. Obvestilo o varstvu lupinarjev - 14.12.2020 08:18 - Zaključeno


V letošnjem letu smo v številnih nasadih lupinastih sadnih vrst beležili močnejše pojave bakterijskih bolezni. Pri varstvu rastlin pred bakteriozami se poslužujemo preventivnih ukrepov, saj fitofarmacevtskih sredstev z zadovoljivim kurativnim delovanjem ni na voljo.

 

Bakterijske bolezni se pospešeno širijo v toplem ter zlasti v vlažnem vremenu. Bakterije vstopajo v rastline preko ran. Vstopna mesta predstavljajo tudi posamezni rastlinski organi in naravne odprtine kot so brsti, listne rane, cvetovi ter rastni vršički poganjkov in korenin. Rane na rastlinah nastanejo kot posledica poškodb zaradi zunanjih dejavnikov kot so neurja z močnim vetrom in točo, mrazne razpoke, razpoke na lubju, ki nastanejo po sušnem pomladanskemu obdobju kateremu sledijo močne padavine, poškodbe, ki jih povzročajo škodljivci ali nastanejo ob rezi ter strojni obdelavi nasadov. Z namenom zmanjševanja možnosti okužb je potrebno rez izvajati v času mirovanja ter obvezno v obdobjih suhega vremena.

 

Pomembno je dosledno izvajanje jesenskih in spomladanskih škropljenj z bakrovimi pripravki. Na ta način znižujemo infekcijski potencial bakterijskih in glivičnih povzročiteljev bolezni v naslednji rastni dobi. Baker uniči bakterije in glive, ki se nahajajo na površini lesa in ga tako razkuži. Če so bakterije prodrle globlje v tkivo, je baker neučinkovit saj ne deluje sistemično.

 

Poleg škropljenja z bakrovimi pripravki je pri varstvu lupinarjev pred bakterijskimi boleznimi nujno vzdrževanje higiene v nasadih. Higienski ukrepi so pomemben del varstva rastlin, ki je v nasadih prepogosto spregledan in zapostavljen. V izogib širjenja glivičnih, predvsem pa bakterijskih okužb, pridelovalcem priporočamo sprotno odstranjevanje propadlih rastlin ter izkop štorov, izrezovanje simptomatičnih vej, odstranjevanje propadlih plodov in sadnih mumij. Poskrbeti moramo, da odstranimo iz nasada ves okužen rastlinski material in ga zažgemo. Pomembno je razkuževanje orodja in kmetijske mehanizacije z dezinfekcijskimi sredstvi. Bakterijskih povzročitelji bolezni se lahko prenašajo tudi z obutvijo in oblačili, zato je ob delu v nasadih priporočeno redno preoblačenje in razkuževanje obutve. Z doslednim upoštevanjem higienskih ukrepov lahko zelo učinkovito zamejimo širjenje bakterijskih bolezni v nasadu.

 

Gnojenje mora biti uravnoteženo. Z dušikom ne gnojimo pozno v rastni dobi, saj na ta način upočasnimo proces dozorevanja lesa in s tem povečamo možnost poškodb zaradi zmrzali.

 

Pri uporabi fitofarmacevtskih sredstev upoštevajte registracije pripravkov in pozorno preberite navodila za uporabo. Upoštevajte ukrepe za varovanje okolja!


Datum objave obvestila: 14.12.2020 08:18
Obvestilo prognostičnega centra: Osrednja Slovenija/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: David Snoj, Primož Žigon, Meta Zemljič
Pripravili: David Snoj, Primož Žigon. Uredila: Meta Zemljič
Seznam registriranih FFS