16. Obvestilo o varstvu jablan in hrušk št. 3 (jablanov škrlup in jablanov cvetožer) - 10.03.2020 13:52 - Zaključeno


Zgodnje sorte jablan in hrušk so na najbolj ugodnih legah dosegle fenološko fazo B po Fleckingerju oz. BBCH 52 (konec nabrekanja cvetnih in listnih brstov).

 

Ob zadnjih padavinah (6. marec) smo na lovilcu spor Mycotrap zopet našli manjše število askospor. Ob naslednjih padavinah, če bodo temperature zraka še višje, lahko pričakujemo možno okužbo z jablanovim škrlupom in to predvsem v nasadih, kjer lanskoletno listje iz nasada ni bilo odstranjeno – pometeno.

 

V primeru vremenske napovedi z obilnimi padavinami (nad 10 L/m2) je potrebno poškropiti jablane in hruške še pred napovedanimi padavinami. Priporočamo uporabo enega izmed od bakrovih pripravkov: Cuprablau Z 35 WP (3 kg/ha), Cuprablau Z 35 WG (3 kg/ha), Cuprablau Z 50 WP (2 kg/ha), Cuprablau Z ultra WP (2,5 kg/ha) ali Kocide 2000 (2 kg/ha). Vsi našteti bakrovi pripravki so dovoljeni tudi v ekološki pridelavi.

 

V nekaterih nasadih smo ujeli hroščke jablanovega cvetožerja in našli prve vbode, vendar odloženih jajčec še nismo našli. Priporočamo pregled nasadov, predvsem tistih, kjer je škoda v preteklih letih že bila ugotovljena in nasadov v bližini gozdov. V teh nasadih priporočamo, da pregledate najbolj razvite cvetne brste – prag škodljivosti je presežen kadar je nabodenih več kot 15% brstov (pri šibkem cvetnem nastavku) oz. 30% (pri močnem nastavku).

 

V nasadih, kjer je presežen prag škodljivosti priporočamo uporabo pripravka Imidan 50 WG v odmerku 1 kg/ha. Jablane se lahko tretira najpozneje do 14 dni pred začetkom cvetenja (uporaba dovoljena enkrat v eni rastni dobi). Pripravek je strupen za čebele, zato je potrebno pred njegovo uporabo cvetočo podrast odstraniti (košnja, mulčenje). Sredstvo se ne meša z drugimi fitofarmacevtskimi sredstvi.

Po izkušnjah iz tujine priporoča znižanje pH vrednosti škropilne brozge, katere vrednost za optimalno delovanje pripravka Imidan 50 WG naj znaša med 6 – 6,5.

 

 

 

 

Pred uporabo posameznih pripravkov je potrebno prebrati in upoštevati navodila za uporabo, zaradi nevarnosti posameznih pripravkov za čebele in predpisanih razdalj od voda I. in II. reda. V primeru uporabe sredstev, nevarnih za čebele, je potrebno cvetočo podrast pokositi in škropljenje opraviti v večernem ali nočnem času, ko so čebele v panjih.

 

JAVNA SLUŽBA ZA VARSTVO RASTLIN


Datum objave obvestila: 10.03.2020 13:52
Obvestilo prognostičnega centra: Severovzhodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Maribor
Objavil/a: MATKO Boštjan
Pripravil: Boštjan Matko
Seznam registriranih FFS